Verzia pre laikov

Tu si môžte orientačne určiť druh mravca (vytvorené pre Strednú Európu)
Je dôležité , aby ste mali pred sebou živý , alebo mŕtvy exemplár, prípadne kvalitnejšiu fotografiu a aspoň základné informácie kde ste daného mravca odfotili alebo odchytili.

Ako prvé si pozrieme , či je to vôbec mravec. Na Slovensku a v Čechách žije okolo 115 druhov mravcov , no všetky majú zopár faktov rovnakých
Každý druh mravca na zemi má telo zložené z troch základných častí a to hlava , hruď a bruško. Dôležité je , že hruď a bruško majú medzi sebou taký medzi-kus , nazvaný stopka. Môže nadobúdať rôzne veľkosti , tvary a dokonca môže byť aj dvojitá (akoby dve za sebou – viď obrázok).
Ďalšou veľmi dôležitou vecou je , že mravec má vždy lomené tykadlo – a teda , že nie je rovné jednoliate , ale že sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je celistvá , druhá je zložená z rôzneho množstva malých častí tvoreného celok.

mravec

Pokiaľ pozorovaný hmyz nesplňuje tieto dve vlastnosti , bude to zrejme len nejaký iný hmyz , ktorý sa len na mravca hraje.

Pokračujeme ďalej.
Nie každý mravec , ktorého nájdeme , môže byť klasická robotnica. Občas ak je vhodné počasie – napríkľad v lete pred búrkou , sa mravčie kolónie rozhodnú množiť a teda z hniezd vylietavajú krídlaté mravce aby sa vo vzduchu spárili vo svadobnom lete. Samčekov necháme samčekmi – tí vyzerajú ako rôzna iná malá čierna muška a ich určovanie je zložité.
Zameriame sa aj na samičky – mladé kráľovné , ktoré takto osamote zvyknú behať potom po zemi a skúšajú hľadať miesto pre založenie nového mraveniska.

Čo má kráľovná navyše od mravčej robotnice?

1. mravčia kráľovná musí mať niekde svoje bývalé (po párení ich zhadzuje) krídla pripevnené – a práve toto pripevnenie jej na hrudi ostáva akoby rana
2. mravčia kráľovná má na hlavičke okrem 2 veľkých očí aj 3 malinké tkzv. temenné očká , ktoré slúžia na orientáciu pri svadobnom lete
3. zvyčajne nás zarazí svojou veľkosťou – veľkou hruďou a bruškom. Pozor , neoznačte dobre nakŕmeného mravca ako kráľovnú!

Formica rufibarbis

Keď už sme zistili , či určujeme robotnicu alebo kráľovnú, kliknite pre postúpenie do ďalšieho levelu.

Určujeme robotnicu

Určujeme kráľovnú

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk