Antquarium a mravčia farma AntDisplay

Úplne základná idea formikária je presklený rám s hlinou a mravcami vnútri, z ktorého vedie rúrka alebo hadička niekde do terária alebo na ostrovček obklopený vodou a mravčeky v hniezde majú chodbičky a na ostrovčeku zháňajú potravu.

Takéto typy hniezd sa nazývajú Ant displays a začiatočníkov skoro vždy okúzlia, ale na trvalý chov mravcov sa viacmenej nehodia.
Všetko závisí od použitého média, ktorý je samozrejme najčastejšie rôzny piesok alebo iná zem. Výhodou tohto typu možno bude, že mravce majú slobodu pri kopaní svojich chodieb a komôrok a tak sa nedá tvrdiť že sa tam necítia slobodne. Problémom však je fyzika, ktorá nám mnohokrát nedovoľuje udržať kvalitné podmienky v tejto mravčej farme či pre nás, alebo pre mravce.
Namiešať ten správny typ piesku tak aby sa nerozsýpal, aby sme cez neho videli cez sklo (nelepil sa na steny) a aby udržoval konštantnú vlhkosť je pre amatéra nereálne. Preto práve „chov“ mravcov v tomto type formikária končí neúspešne práve pre to , že samotné mravce zasypala práve tá zem ktorá neudržala po vyschnutí svoj tvar a stala sa prachovou, alebo z nezáujmu pozerať na zaprášené steny mravčej farmy a nevidieť nič vnútri.
Oveľa lepšia voľba je vložiť ku sklu opracovaný plát korku a vytvoriť z toho korkové formikárium.

mravcia farma , antquarium
Produkt firmy Antstore. Predávajú aj špeciálne zmesy pieskov ktoré majú požadované vlastnosti

Antworks/Antgel/Antquarium
Na trhu sa objavili výrobky na ,,pozorovanie mravcov“ a veľa ľudí pozná práve ,,Antquarium“, zaoblený typ Ant displayu s modrým gélom vnútri. ,,Chytíte pár mravcov, vložíte ich dnu a pozorujete ako si budujú chodby a hniezdo“ – je idea tohto komerčného výrobku. Ako poloprofesionálni chovatelia ale máme dobré dôvody prečo takýmto výrobkom ani nezamýšľať!

– v agare sa mravcom veľmi ťažko budujú chodby a niekedy ich dokonca dokáže vtiahnuť a utopiť
– mravce sa vôbec nedokážu živiť modrým agarom , príjimajú vďaka nemu len k životu potrebnú vlhkosť , nie živiny
– samotné robotnice bez kráľovnej neprežijú dlho, o krátky čas prestanú mať dôvod budovať chodby a pomaly zahynú niekde v rohu antquarium

Celkovo tento výrobok teda hodnotíme na chov mravcov ako nespôsobilý a úplne nevhodný, viac sa to blíži nevedomému trápeniu a zabíjaniu robotníc ako k reálnemu chovu a pozorovovaniu. Určite ste si všimli tie slogany o tom , ako to používala NASA vo svojom výskume vo vesmíre v roku 2003. Ak si však pozorne prezriete dokumenty a fotografie , zistíte že princíp síce bol podobný , no obsah – hmota v ktorej mravce žili , bol absolútne iný.

Ak sú však ľudia ktorí túžia po niečom takom , že dieťaťu kúpia tento výrobok , pár večerov poprezerajú aké sú mravce zaujímavé a následne to niekam založia alebo vyhodia , je to istotne správna voľba.
Ak to predsa len skúsite na chov kolónie s kráľovnou , z našich skúseností neručíme že bude chov úspešný. Ak sa chystáte mravce chovať s väčším záujmom , odporúčame domáce výrobky podľa overených návodov a typov iných formikaristov.

V prípade že by sme z Antworks vybrali gél, sa ale môže zmeniť na dobrý prostriedok k chovu. Po nahradení gélu nejakým substrátom, napr. lignocelom alebo korkom, je chovupoužitelný 🙂

Viac o Antquarium resp. tejto „mravčej farme“ sa môžte dočítať tu:
Antquarium, mravčia farma – sú skutočne na chov mravcov?

antquarium

Najlepšie ant displaye vyrábajú:
Radiss z Poľska ( www.mrowkoyad.pl )
Václav Skoupý z Českej republiky ( www.insectarium.cz )
prípadne Antstore

Filip Repta & Adrián Purkart

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk