Korkové formikárium sa používa menej často, ale dokáže pôsobiť veľmi pekne a esteticky.
Mravce dokážu prehrýzť aj korok, ale väčšinou tak nerobia, pokiaľ m hniezdo dostačujúcu veľkosť. Korkové formikárium sa dá veľmi pekne vyrobiť z kusu tapetového korku a skleného terária. Do korku vyryjeme nejakou mikrovŕtačkou chodbičky a komôrky, esteticky ho z jednej strany upravujeme na hniezdo. Potom to už len priložíme k sklu terária…
Asi takto by sa dala opísať najjednoduchšia výroba korkových formikárií. Korok je výborný materiál, pôsobí a je veľmi prírodný a esteticky pekný. Dobre drží vlhkosť a s dobrým nástrojom je poddajný. Každý chovateľ by mal doma mať aspoň tenký, ak nie hrubší plát korku na obkladanie stien, pretože korok má pri formikaristike vážne veľa využití.
Esteticky i účelovo veľmi pekné vyrába Radiss z Poľska(Mrowkoyad.pl)
a Polyergus(Insectarium.cz V. Skoupý) z Českej republiky, obidvaja za primerané ceny. Spomínam to preto , lebo nie každý ma v ruke také možnosti a schopnosti pre vytvorenie takých výrobkov.
Do korkových formikárií môžeme dať druhy ako Formicinae tak aj Myrmicinae a Dolichoderinae. Pekne v nich vyniknú hlavne Camponotusy a Lasiusy….
Príklady korkových hniezd:
Formikária od zručných rúk pána pod prezývkou Curtus
Výtvor pána Václava Skoupého Insectarium.cz
Filip Repta