Ytongové

Ytongové formikárium

Momentálne najpoužívanejší a zrejme aj najlepší spôsob chovu je chov v pórobetónovom (ytongovom) formikáriu pre drvivú väčšinu druhov Formicinae a Myrmicinae chovaných v zajatí.

Ytongová tehla, ktorá tvorí úplný základ tohto formikária, má nejednu vynikajúcu vlastnosť:

-je porézna, to znamená že do nej môžeme tesať a vyrývať!
-nasáva vodu, takže drží vlhkosť!
-je viacero využití ytongu a mnoho spôsobov ako z neho spraviť pekné a zaujímavé formikárium!
-dá sa zabrúsiť šmirgľom alebo pilníkom do tvaru napr. kameňa a to po nafarbení vytvára vynikajúci efekt!

Základom ytongového formikária je sústava chodbičiek vrytá do ytongovej tehly a z tejto strany hniezda opretá o sklo. Komory a chodby – ich veľkosť a výšku, upravíme v závislosti na veľkosť kolónie, ktorú tu chceme chovať a na veľkosť robotníc a výšku kráľovnej.

Starostlivosť o ytong je jednoduchá. Nesmieme zabúdať hlavne na vlhkosť, ale zasa tiež neprevlhčujeme. Pokiaľ je formikárium zahrabané aspoň do polovice v zemi v teráriu, o vlhkosť máme postarané, pretože tá sa bude regulovať zároveň s vlhkosťou zeme. V podstate je vlhčenie asi jediná vec, ktorú musíme dodržiavať. Ostatné estetické úpravy záležia len na chovateľovi… Treba počítať s tým že niektoré komory budú využité ako smetisko..

Vo vlhčení interných ytongov si chovatelia vyrobili nejeden patent. Dobrou metódou je spraviť na ytongu akúsi ,,nohu“, ktorú vyrežeme do ytongu podľa veľkosti nádobky, ktorú budeme používať. Proste podložíme nohu na ytongu pripravenou nádobkou a teraz do toho nalejeme vodu. Ytong si nasaje potrebné množstvo a my takto budeme ľahšie vlhčiť.
Oveľa lepším spôsobom je pri stavbe hniezda nechať tehlu na dĺžku skla o 3cm vytŕčať. Na tejto časti tehly potom vytvoríme akýsi val alebo koryto. Do tohto jednoducho lejeme vodu

ytong formikarium
Ytong, farbený, s kol. Messor cf. muticus


Ytong pre mladú kolóniu Campnotus
Skoro hotové ytongové formikárium
Ytongové hniezdo po dokončení
Formikarium
Na spodu ytong tehly si môžte všimnúť nádobu s vodou ktorá pasuje do „nohy“ formikária – nasáva vlhkosť do tehly zo spodu (foto: V.Skoupý)

Tu môžte nájsť ešte zopár príkladov ytong formikárii z tvorby ľudí z diskusného fóra

Formikárium pre Myrmica rubra
Formikárium „múrik“
Formikárium „múrik 2“
Formikárium pre Myrmecocystus

Filip Repta

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk