Sádrové a betónové

V podstate je to rovnaká idea ako u ytongu- tehla do ktorej sú vryté komôrky a chodby a ktorá je prikrytá sklom(externé hniezdo s pripojenou chodbičkou). Toto formikárium sa ale prestáva používať, keďže všetky mravce sa bežnou sadrou dokážu bez problémov prehrýzť. I tak ale nachádza takéto formikárium svoje uplatenie ako interné hniezdo(hniezdo vnútri nádoby).

Sadrové formikárium vyrobíme tak, že vyryjeme chodbičky a komôrky do tuhnúcej sadry. Sadru si odlejeme do nejakej formy až po úplný vrch. Dokiaľ trocha neztuhne, prikryjeme ju tabuľkou skla, aby bol povrch rovný. Neskorej tabulku opatrne odstránime- potiahnumím, lebo zdvihnúť sa skrz blanku vody medzi sádrou a sklom nedá. Do takejto čerstvej sádry sa dá dobre vyrývať. Pre vstupnú rúrku, príp. hadičku tu nemusíme robiť žiadny tunel, pretože ju môžeme rovno zapustiť do sadry.
Sadra sa používa zvyčajne modelárska, zoženiete ju v obchodoch v takých bielo-oranžových vreckách. Je potrebné aby sme ju správne zamiešali, dávame vodu do sadry, nie sadru do vody!

Iné mixtúry
Ja sadru miesam s dobre rozmiesanym toaletnym papierom, ktory rozmixujem skoro na vlocky, a potom miesam s riedkou sadrou… Vznika hmota ktoru volam sadropapier alebo papierobeton(niekedy pouzivam aj beton namiesto sadry)… Nedá sa doň modelovať, lepšie je s touto hmotou hniezda ,,odlievať“. Na sklo spravíme z plastelíny formu komôr a chodieb, so vstupnou chodbou(jej tvar z plastelíny musí vytŕčať) a na to ,,capneme“ hmotu a utlapkáme zovnajšok podľa potreby. Efektné je tiež posipať povrch práškovým betónom alebo sádrou, pieskom. Dobre to potom vytvrdne. Výsledné hniezdo je ľahučké ale býva krehkejšie, preto si dáme pozor pri oddelovaní od skla. Hlavne skrz plastelínu to ide horšie. Je dobré ak plastelínu vopred niečim namažeme…Odliate hniezdo z kase zo sadry a celulozy(Messorus)


C. vagus v sádrovom hniezde(Skippy)


Messor arenarius ratus v sádrovom formikáriu, (Alex IR)

Tu môžte nájsť ešte zopár príkladov sadrových formikárii z tvorby ľudí z diskusného fóra

Sadrové v potravinovej krabici
Sadra-ytong v plastovom boxe

Filip Repta

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk