Skúmavka

Každá kolónia by sa na začiatku mala chovať v skúmavke. Skúmavka je absolútnym základom pri chove mravcov. Skúmavka(test tube) sa používa zvyčajne na odchov mladých kolónií z kráľovien, a trvalý chov kolónií niektorých malých druhov(Temno-Leptothorax, Tapinoma,….) Úprava skúmavky k chovu mravcov je jednoduchá.

Návod na prípravu skúmavky pre mravce:

Zoberieme si dôkladne umytú skúmavku, vatu a niečo čím zastrčíme vatu do skúmavky, najlepšia je na to špajdla alebo obyčajná ceruzka.
Do skúmavky nalejeme vodu… Nalejeme ju približne do štvrtiny až polovice, povedzme že keď máme 10cm dlhú skúmavku, tak je ideálna hladina circa cez 4cm.
Z vaty si spravíme chumáč, ktorý zastrčíme do skúmavky až po hladinu vody a ešte ďalej. Chumáč nesmie isť dnu ani moc ľahko, no ani ťažko(-tiež sa potom nebude ľahko vyberať) a keď ho skoro celý strčíme do vody a skúmavku obrátime, voda nesmie vytekať. Teraz už len zastrčíme ďalší chumáč a ten prvý posunieme viac do vody. Nakoniec musí byť druhá časť vaty zastrčená tak, aby bola nasiaknutá po 3-5mm od konca vaty….
Zoberieme väčší chumáč, ktorý pošúľame v dlaniach a spravíme mu tak určitý okrúhly tvar. Týmto chumáčom uzavrieme skúmavku a príbytok pre našich malých chovancov je hotový!

Vata
Väčšina chovateľov používa normálnu vatu z bavlníka. Takáto vata je tiež dobrá, ale do mesiaca, dvoch, keď už máme v skúmavke osadenstvo, zvykne chytiť čiernu pleseň. Tá síce nie je škodlivá pre našu kolóniu, avšak vôbec to nevyzerá pekne a mravce túto vatu niekedy vyťahujú a tak.

Preto sa začala používať technická vata do akvaristických filtrov (Fluval, Sera…). Vata do filtrov má lepšie vlastnosti než normálna
Mravce si do nej nezachytia končatiny ani nič iné, nebudú ju vyťahovať, pretože je pomerne hrubá a silná. Keď je zastrčená v skúmavke, má viac miesta medzi vláknami a mravcom sa tak dostáva dostatok vlahy, pričom v tube nie je vlhko. U tejto vaty sa vyparí len toľko vody, koľko spotrebujú telá mravcov a tak sa voda nevyparuje len tak….. Navyše táto vata nikdy nezaplesni, maximálne na jej okrajoch budú mravce sústreďovať špinu a medzi sklom a vatou sa spravia zelené riasy.
Inač má ale vynikajúce vlastnosti, ktoré ocení každý chovateľ. Cena sa pohybuje okolo 2.35€ a balík vám vydrží veľmi dlho.


Uskladňovanie a umiestnenie skúmaviek s mravcami

Samozrejmosťou je, že chceme aby mali naše mravčeky pokoj. Preto skúmavky uskladňujeme na pokojných miestach bez otrasov- vitrínky, poličky, skrinky, ale najlepšie sú šuplíky, no len tie ktoré sa otvárajú bez hrmotu a otrasov. Avšak ani skúmavky nemôžeme nechať len tak ležať. A preto sa používajú všelijaké stojany na ležmo položené skúmavky. Najobyčajnejším typom, ktorý som začal ja sám vyrábať a používať, je jednoduchý polystyrénový stojan.
Zoberiete si obdĺžnik 10 x 25cm polystyrénu, normálne špendlíky na nástenky, jednu čistú skúmavku a priložíte ju rovnobežne s hranou na začiatok polystyrénu. Teraz zoberiete špendlíky a zapichnete dva na jednu stranu, dva na druhú stranu tak, aby to istilo skúmavku. Potom skúmavku vysuniete zo zovretia špendlíkov, opriete ju o dva, ktoré ste už zapichli a pripichnete dva na druhú stranu. Takto postupne pokračujete až ,,zašpendlíkujete“ celý polystyrén. Potom už len zasuniete skúmavky a máte. Je to veľmi jednoduché a účelové. Keď napr. chcete mravce prenášať ako celý stojan, ale niekde na dlhší čas, stačí keď oblepíte fóliou na potraviny celý stojan a máte istotu že tuby sa otrasmi nevytiahnu, pokiaľ ich máte slabšie istené špendlíkmi….

Úprava a zatváranie skúmaviek
Prirodzene že obývané skúmavky by mali byť niečím uzavreté. Ak máme len samičky, skúmavky uzatvárame chumáčom vaty. Ak máme kolóniu ale zatiaľ bez arény, používame tiež vatu- najlepšie filtračnú. Čo ak ale máme kolóniu v jednoduchom set- up a nechceme aby bola tuba len tak otvorená?
Vtedy používame 1cm široký, 3.5cm dlhý a 3mm široký pásik molitanu a 1.2cm dlhý kúsok slamky do nápoja. Na začiatok molitanu položíme slamku do nápoja a zakrútime ju do molitanu. Potom to len natlačíme na hrdlo skúmavky. Takto sme získali vzdušný a trošku menší vchod, cez ktorý budú robotnice jednoducho prechádzať von a dnu…

Ak chceme niečo prírodnejšie, zoberieme si plátok korku, z ktorého si vystrihneme krúžok rovnako veľký ako vnútorný priemer skúmavky. Z korku časť trojuholníkovito odstrihneme a máme jednoduchý prírodný vstup. Mravce, hlavne Camponotusy si ho radi upravujú

Pokiaľ máme nejaký väčší druh alebo sa mravcom jednoducho zle chodí po skle môžeme si z tenkého korku vystrihnúť pásik a zasunúť ho ako podlahu do skúmavky. Je to pekné a efektné. K takejto podlahe môžeme pridať aj priečky- steny vyrobené tiež z tenkého korku…

Filip Repta

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk