Odchov kolónie zo samičky

Samičky lovíme v období rojenia.
Dátumy pozorovaných rojení jednotlivých čitateľov môžte nájsť TU
Samičky jednotlivých rodov uprednostňujú určité podmienky prostredia na založenie nového hniezda. Preto je logické že Camponotus určite najdeme niekde pod kôrou alebo drevom, Formicu na lúke pod kameňom, Myrmicu alebo Temnothorax v lese pod machom….
Aby sme vedeli kde samičky hľadať a ako sa o ne starať, preštudujeme si biológiu jednotlivých druhov i spomínanú databázu rojení…

Najlepšie je nájsť si viacero mladých samičiek určitého druhu, pretože ak aj ste zatiaľ len začínajúci, viacero samičiek a nejaké tie informácie z tohto webu by vám na 98% mali zaručiť odchov aspoň jednej mladej kolónie.

Tak, kráľovnú/kráľovné sme si už chytili, ale čo teraz s ňou?
V prvom rade im zabezpečíme pokojné tmavé miestečko na poličke alebo v šuplíku, kde nebudú vystavená zbytočným otrasom ani vtedy, keď ich budeme kontrolovať a kŕmiť.
Samičky prvý týždeň, dva, nekŕmime priamou potravou, pretože majú zásoby ešte z materského hniezda vo svojom sociálnom žalúdku a postupne odčerpávajú aj zásoby v hrudníku. V ňom sa im sťahujú a vysychajú teraz už nepotrebné svaly na pohyb krídel. Samičkám avšak podávame piť v podobe cukrovej alebo medovej vody aspoň raz za 3 dni.

Kŕmenie Camponotus ligniperda kráľovnej

Ak sú všetky kráľovné zdravé a nepoškodené, do 5 dní by mali naklásť svoje prvé vajíčka. Samička nenakladie naraz hneď niekoľko stovák vajíčok, zvyčajne to býva pár desiatok prípade len tucet vajíčok. Treba si uvedomiť že matka je ešte mladá a nerozkladená. Počet kladených vajíčok sa zväčšuje s veľkosťou a silou kolónie a vekom kráľovny. Vajíčka samica zlepí dokopy a v prípade potreby ich takto ľahšie presunie. Tiež sa vďaka tomu ľahšie dajú umývať, pretože lepivá blanka na ich povrchu zabraňuje prenikaniu spór a baktérií hlbšie a všetky tak bývajú zlízané pri čistení.
Z vajíčok sa približne po dvoch týždňoch vyliahnu larvičky, no tento proces je nepatrný pre naše oko. Larvičky si všimneme až keď podrastú. Majú tvar predĺženej hrušky, na konci sú zahnuté(tam je hlavička a zakrpatené nožičky) a cez bruško im ide tmavý pásik- tráviaca sústava. Jediný pohyb, ktorý vykonávajú je pohyb hlavou do strán.
Larva komunikuje s matkou pomocou feromónov a pohybov a tak matka pozná kedy sa chce nakŕmiť alebo očistiť.
Spravidla vývoj prvých robotníc trvá od 15 do 30 dní. Larvička si spraví zámotok, kokón po dokončení svojho štádia. Kokón býva belasej farby a neskorej sa sfarbí dožlta. Mimochodom larvy slovenských skupín Myrmicinae a Dolichoderinae si kokón nerobia, ale stáva sa to aj u druhov z iných skupín. Larvička sa v kokóne dostáva do nehybného štádia kukly, tzv. pupa alebo puppae. Na konci zámotku si po pár dňoch môžeme všimnúť čiernu škvrnu. Je to posledný výlučok v štádiu larvy.
Keď sa blíži k ,,vyliahnutiu“ nového robotníka zámotok stmavne. Mladému mravcovi vnútri sa začína sfarbovať a spevňovať chitín. Určite vylúči zmes feromónov, pretože samička pozná kedy nastáva pravý čas na pomoc. Samička prehryzne zámotok a vyťahuje novú robotnicu von. Pomáha jej rozhýbavať sa a po circa 5 hodinách čerstvá robotnica nadobudne prirodzené sfarbenie,- pigmentuje.

Pri dobrom kŕmení by naša matka mala vychovať viac prvých robotníc, u druhu Lasius niger to býva pri dobrých matkách (a rovnako dobrých chovateľoch) až 20 robotníc, ale optimálny počet je 5 až 15.
U Lasius niger: Celkovo trvá približne 14 dní, kým sa vyliahnu larvičky, ktorých vývoj trvá v priemere 17 dní po prvú kukly, ktoré sa zasa vyvíjajú circa 18 dní(všetko pri izbovej teplote), takže to máme zaokrúhlený sumár- Prvé robotnice sa vyliahnu po viac ako mesiaci a pol. od prvých vajíčok.

Tu si môžte pozrieť odchov kolónie Camponotus vagus aj s približnými dátumami daných fotiek:

Odchyt z roja bol 13.04. (2007)
14.04. – prve vajicka (zvycajne kladu 5-12 kusov)
* pocas tohto obdobia krmime kralovne kazdy 3. den rozriedenym medom
02.05. – prva larva

11. Máj
chov mravcov
mravcia farma

19. Máj
chov mravcov

29. Máj
mravcia farma

27. Júl
mravcia farma

Filip Repta

Comments are closed.

www.polistes.sk --- www.mravce.info --- www.chrobaky.sk