Sezóna č.2 chovu osíkov Polistes sa môže začať

Minulý rok som sa pustil do zaujímavej oblasti chovu – chovu ôs (Vespula) a osíkov (Polistes). Samozrejme, informácie o chovateľstvo v tomto smere by ste na internete hľadali márne. Zväčša sa jedná o ľudí, ktorí to chcú len vyskúšať „či to funguje“ , odpozorovať si vývoj osieho hniezda alebo v oveľa častejšom prípade , pozorovať hniezdo na svojom dvore a záhrade namiesto jeho zničenia.
V našom prípade vidíme istú podobnosť k chovu mravcov a hlavne ich primitívnejších skupín. Hlavne u osíkov Polistes je dobre pozorovateľné podobné správanie ako u evolučne starších druhov napr. Myrmecia, čo nám môže ukázať aspoň obrazne, ako mohli mravce vyzerať ešte predtým než robotnice stratili možnosť lietať.

Účelom tohto chovu však nie je ani tak chov samotný, ako nájsť spoľahlivé metódy na chov tohto hmyzu do budúcnosti – pre prípadné vedecké práce. Rád by som odpozoroval rôzne formy správania sa, opísal ich a zistil, k čomu slúžia. Taktiež by sme chceli aplikovať rôzne druhy parazitov (rôzneho charakteru) a pozorovať ich vzťah k spoločenstvu ôs, či iné etologické pozorovania.

Okrem úspešného chovu Polistes v roku 2012 sa nám podarilo spustiť a prevádzkovať LIVE vysielanie zo samotného hniezda za pomoci webkamery. Tento spôsob poskytovania záberov sa ukázal ako zaujímavý a veľa ľudí s odbornej obce sa z času na čas na stream pozrelo. Preto tento rok plánujeme spojazdniť stream opäť – tento krát ale o niečo skôr. Ranné štádiá formovania sa hniezda sú na pozorovanie veľmi fascinujúce a hlavne dobre pozorovateľné v detailoch.

Čo sme teda pripravili?
Nachystal som tentokrát 3 chovné boxy, kde sa teda pokúsim vytvoriť 3 hniezda. V každom z nich je 5 samíc, ťažko povedať či a ktorá je oplodnená, ako sa ukázalo minulý rok k moci sa môže dostať aj neoplodnená a vtedy v praxi hniezdo produkuje len samce. Označil som ich pre istotu lakom, ktorý dúfam že aspoň čiastočne ostane (minulý rok sa olúpal) aby sme samičky mohli od seba rozlíšiť a hlavne aby sme ich potom neskôr aj našli v zmesi robotníc a dokázali pozorovať ich hierarchické postavenie v hniezde.

Takto nejako to vyzerá momentálne u mňa v pracovni na parapete:

Polistes nest , wasp nest , osiky

Polistes nest , wasp nest , osiky

Táto metóda sa ukázala ako najlepšia. Jedná sa o jednoduché faunaboxy obrátené naopak , kde v hornom rohu je nalepený kus kartónu na ktorom samičky uprednostnia stavbu hniezda. Na spodu je vetracia mriežka kde vnútri je položená zvlášť miska s medom a vodou. Zospodu sú dvierka kade sa dá jednoducho podávať potrava. V prípade úprav sa mriežky z vetrania dajú jednoducho vylamovať (napr na kábel od kamery). Čistota stien faunaboxu nie je nejako podstatná, dôležité je aby dnu prenikalo dostatočné množstvo slnečného svetla, ktoré burcuje osy k aktivite. Vo faunaboxoch sú vložené taktiež kusy kartónu, ktoré slúžia ako stavebný materiál na tvorbu hniezd.
Minulý rok nám osy začali budovať hniezda približne po 2-3 slnečných dňoch po skončení hibernácie. Dúfajme že tomu bude i tentokrát bez problémov.
Hniezda budú po dosiahnutí stavu – kedy kráľovná prestáva opúšťať hniezdo skrz potravu vysadené von aby mohli lietať voľne po prírode.

Ako techniku na stream používame kameru Logitech 9000 PRO , ktorá síce nepatrí medzi najnovšie , no disponuje kvalitným objektívom , dokáže nahrávať v HD rozlíšení a vcelku slušne zvláda makro. No hlavne nebola vysoká cena – pred skoro dvoma rokmi v akcii za ca 40€.

Logitech 9000 pro

Prikladám aj ilustračné video natočené touto webkamerou , s trochou kompresie od youtube. Na stream sme uznali ako vyhovujúcu kvalitu. Ak máte možnosť, nastavte si ho na 720p.

Otázna bude ešte len technológia stream. Minulý rok sme začali vysielať priamo cez VLC Player , ktorý umožňuje stream aj v pôvodnej a teda HD kvalite. Podporuje aj priamu kompresiu počas vysielania. Nevýhodou však je potreba stiahnuť si súbor na prezeranie tohto prenosu , ktorý nie na každom prehrávači funguje správne. Bolo to , ako sa môže povedať , user unfriendly … a síce vo veľkej kvalite.
Druhá možnosť ktorou sme pokračovali zvyšok roka bolo vysielanie za pomoci portálu ustream. Tam stačílo všetkým rozposielať odkaz na vysielanie a všetko ostatné robil server sám. Kvalita však v tomto prípade je neporovnateľne nižšia.
Tretia možnosť bude použiť obe metódy, no či to zvládne robiť naraz slabučký Asus EeePC , to bude treba otestovať pri prvom pokuse 🙂

Dúfam, že tento projekt vás zaujal a osie hniezdo si získa tento rok opäť množstvo fanúšikov!
Viac informácii o chove môžete nájsť na našom sesterskom webe www.polistes.sk

Adrián & Filip

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

2 Responses to Sezóna č.2 chovu osíkov Polistes sa môže začať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.