Chov listonohov Triops longicaudatus

ÚVOD

Okrem mravcov a iných hmyzovitých potvor som sa dal na chov listonohov amerických – Triops longicaudatus.
Listonohy samozrejme žijú aj u nás v prírode, no z istého chovateľského dôvodu sa na chov používa práve tento.

Listonohy sa sa u nás dajú kúpiť ako hračka pre deti – aquasaurus a iné podobné výrobky , zväčša pozostávajúce z malej gýčovej plastovej nádobky , trochou krmiva a zmesi piesku so zopár vajíčkami (15). Samozrejme, my čo to chceme skúsiť chovať normálnejšie vieme, že krmivo by sme i tak použili vlastné a akvárium či inú nádobu tiež.
Preto je najlepšie kúpiť si samostatne vajíčka, lepšie aj vo väčšom počte.

Ideálne cez inzerciu … po 100-250-500 kusoch, 100 pre potešenie a 250-500 pre založenie chovu s odchovom.

triops longicaudatus eggs

Vajíčka Triops sú vlastne cysty. Znamená to, že sú to veľmi odolné predmety – čo vyplýva z cyklu listonohov v prírode. Udáva sa, že v suchu a tme dokážu prežiť aj vyše 15 rokov.

Triops je živočích s krátkym životným cyklom. Obýva občasné toky, miesta kde sa pri hojnom daždi akumuluje voda či len obyčajné výmoly na poli. Vajíčka Triopsov sú zahrabané v substráte a keď naprší do výmoľu voda, do 24-48 hodín sa z nich vyliahnu mladé larvy Triopsov, ktoré sa časom premieňajú na tvory podobné dospelcom. Vajíčka sú drobnejšie ako mak, čiže aj tieto mladé sú ledva 1mm veľké. Behom 2-4 týždňov dorastú na dospelcov, ktoré sa dokážu partenogeneticky rozmnožiť – zahrabú vajíčka do substrátu. Keď voda vyschne a znova naprší, cyklus sa znovu opakuje.

Triops longicaudatus

CHOV

Ak obdržíme vajíčka – ako sme spomenuli vyššie sú veľmi drobné , môžme sa rozhodnúť do akej miery chceme chov praktizovať. Ak si chceme len rekreačne vyskúšať vychovať Triopsov , nepotrebujeme nejaké špeciálne nároky na ich chov. Na kvalitnejší odchov už áno (ten postup tu rozoberať nebudem).

1. Zoberieme si hocijakú nádobu , plastovú , faunabox , malé akvárium , 5L pohár…

2. Podľa uváženia do nej nalejeme vodu – ale tu si musíme rozhodnúť či chceme dosiahnuť vyššiu úspešnosť alebo si vystačíme s pár jedincami. Triopsy nemajú radi tvrdú vodu a to má vplyv na počet vyliahnutých jedincov v začiatku chovu. Môžme teda použiť dažďovú vodu, vodu zriedenú s destilkou alebo kojeneckú vodu , prípadne z iného vhodného vodného zdroja. Samozrejme , čím lepšia voda tým vyššia účinnosť , pre amatérsky chov stačí pohodlne z mojich skúseností aj obyčajná vodovodná voda. Stačí do nádoby tak 4-7cm vody.

3. Substrát nie je nevyhnutný , ale je vhodný … stačí obyčajný kremičitý piesok alebo iné vhodné zmesi. Iné dekorácie taktiež nie sú nevyhnutné, filter ani vzduchovanie nie je potrebné pri malom objeme. Jávsky mach či iné podobné rastliny sú vhodné. Osvetlenie chov uľahčuje, stačí svetlé miesto v miestnosti. Teplota stačí izbová.

4. Nasypeme vajíčka – ale pozor nie všetky! Ak sme si zohnali napr. násadu so 100 vajíčkami , vyskúšame si najskôr tak 20, aby nám zvýšilo na viacero pokusov ak by sa nám niečo nevydarilo. Taktiež je to vhodné, akokoľvek u mladých Triopsov je vysoká miera kanibalizmu.

5. Z mojich skúšaní vo vodovodnej vode, bez substrátu mám skúsenosť , že z 20 vajíčok sa vyliahne približne 10-14 jedincov. Tie sa niektoré požerú pri slabej starostlivosti navzájom a ostane zdatnejších asi 7-10 kusov. Tie už ďalej postupne rastú, pričom občasne nejaký uhynie. Dospelosti sa dožije do 5 jedincov.
Dospelosti teda dokáže dosiahnuť aj absolútne neskúsený chovateľ.
Vajíčka sa liahnu približne po 24-48 hodinách, no prvé jedince sú veľmi malinké. Voľným okom ťažko pozorovateľné – ale existuje na to trik. Vypnite svetlo v miestnosti a zoberte si baterku – ideálne nejakú LED (napr. na mobile či klúčenka) a začnite svietiť z jednej steny nádoby. Triopsy majú radi svetlo a idú za ním – uvidíte malé biele špinky ako sa pomaly ale isto pohybujú za zdrojom. To isté platí pri starších jedincoch.

6. Prvé 1-2 dni potravu samozrejme nevkladáme. Triops sa živí fyto alebo zooplanktónom (to je výhoda ak máte možnosť vytvoriť tkzv. zelenú vodu s riasami). V chove samozrejme môžme planktón nahradiť aj inou potravou – jávsky mach z akvária vedia dobre očistiť. Ja používam klasické krmivo na rybičky, akurát ho medzi prstami drvím na veľmi jemný prášok, ktorého dávam zo začiatku veľmi veľmi málo na hladinu. Musíte množstvo potravy dávať adekvávne k ich veľkosti a počtu, zo začiatku teda najskôr toľko , čo vám na prste ostane prilepené ak nadrvíte zrnko potravy pre rybičky.
Triops nemá rád špinavú vodu a kvasené jedlo vo vode je to posledné čo vo vode najskôr mladý jedinec stretne 🙂

7. Kŕmime a listonohy rastú… behom týždňa za správnych podmienok budú v akváriu plávať asi tak 12-20mm potvory (celková dĺžka aj s cerkami), o dva týždne tak 4cm kusy … ktoré sa po ca 2-3 týždňoch stanú pohlavne vyspelé a prichystajú si vajíčka na ďalšiu generáciu. Po niečo vyše 5 týždňoch Triops zomiera prirodzene na starobu.

8. V prípade záujmu o vajíčka ma stačí kontaktovať e-mailom
TRIOPS NIE JE VHODNÝ DO SPOLOČENSKÉHO AKVÁRIA


ZOPÁR VIDEÍ Z YOUTUBE:

Tieto malé vesmírne lode vás istotne ohúria

Dospelce si vedia pochutnať aj na väčšej potrave

Triopsy sa taktiež musia zvliekať , takže ak sa vám začne takto vykrúcať , nič zlého sa nedeje

Vo väčšom akváriu môžu aj samotné pôsobiť veľmi efektne

This entry was posted in Reportáže. Bookmark the permalink.

32 Responses to Chov listonohov Triops longicaudatus

 1. Patrik Balaž says:

  Zdravim, mal by som zaujem o vajička Listonohov, tak by som sa chcel informovať o cene a ako som sa dočítal tak by stacilo tych 100 kusov vajičok,mam važny zaujem vyzeraju dost zaujimaju a pripominaju mi vymrele trilobiti 🙂 da sa to poriesit aj dobierkou ? za odpoved vopred dakujem , s pozdravom Patrick B.

 2. admin says:

  Ahoj , odpísal som do emailu , posielanie dobierkou násady samozrejme nie je problém 🙂

 3. Albert says:

  dobry den mal by som zaujem mozete mi poslat kontakt
  dakujem

 4. Bubli says:

  Dobrý deň, aj by som mala záujem aj s kamarátkou sa nejako „podelíme“ ale chcem sa opýtať ja na mail, potom prípadne budem mať ešte nejaké otázky ale zatiaľ táto:
  Sesternica dostala na Vianoce nejakú takú sadu a otázka znie, či sa to môže kombinovať… (Teda tie ich ikry triopsov s tými od Vás)
  Raz to už skúšala (v zime, čo bol ich predpokladaný problém), ale nič sa jej nevyliahlo…

  Vďaka

 5. Bubli says:

  Dobrý deň, zas otravujem ja…
  Chcela som sa ešte opýtať na:
  1. aké rastliny im môžem dať (resp. ak sú nejaké kt. nemôžem…)
  2. ako čistiť akvárko (od starého jedla, výlučkov,…) / meniť vodu
  3. aké množstvo akého typu žrádla pre aké množstvo listonohov
  4. môžem svietiť lampičkou na udržiavanie tepla?
  5. Vadí im, ak večer zhasnem?
  6. ako rozpoznám vajíčka od piesku? teda prípadne, či je piesok potrebný/ možný zameniť za niečo iné (čo)

  Zatiaľ všetko,
  (kľudne mi odpíšte sem, aby aj iní ľudia mali odpovede, ja si to tu pomaly každý deň pozerám 😀 )

  Dovidenia

  • Ashxen says:

   , with regular water chagens and modest feeding it could live a long life.No heater raises a different problem. If you keep your home in the 70 s all the time, it is not much of an issue. The tank will be close to that of the ambient air temp. However, in the winter most homes dip into the 60 s, especially at night. While not immediately fatal to Bettas, it will cause stress and shorten their life. Much colder than 65 and hey will die sooner.In general, coldwater fish like fast moving streams and rivers. So while there are many species of animals that thrive in unheated tanks, few do it in a 1 gallon tank. There are many species that can tolerate a small tank, but need 74 to 78 or so degrees constantly.You could do some aquatic plants for docorative purposes and work up towards a larger tank and a heter/filter.Good luck.Aquatic Biologist

 6. Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Awesome.

 7. Dalibor Kovac says:

  Dobry den, mohli by ste mi napisat cenu tych vajicok.

  • Tanabe says:

   So I used to work for Triops. The guy who founded the copamny and is the sole owner is an asshole. Plain and simple, I wouldn’t give him any money. But since you want to raise them I will tell you the secret. An incubator. We used a fridge that was actually very very warm to grow them. They will get very big this way and live a pretty long life. I don’t know why you would be getting fairy shrimp though. He may be selling an inferior product at this point. It was back in 2005 that I worked there. The kits that we made for Hobby Lobby were pretty good but do not buy the Wal-Mart ones. The difference? Quicker egg sifting process for the WM ones that would usually result in less eggs per kit.I worked for the copamny.

 8. dalko2001 says:

  Mal by som záujem o vajíčka.
  Koľko stoja
  Kde sa ich dá kúpiť?

  • Bubli says:

   Aj tu, dohaduje sa cez maily, dnes som práve z pošty vybrala 2 násady (200 vajíčok) , na cene sa treba dohodnúť ale veľmi približne by som povedala že sa pohybuje za 1 násadu 5 € až 10 € tuším, že aj podľa „druhu“ zásielky … 🙂

  • DyloveNa says:

   I know buddy. Honestly, one of the most difficult tihgns I’ve ever done as far as for the fish hobby . I’m sure it will get easier (hopefully) through time. Well Idk what to do . I got to find a way to be more efficient or better yet a new way.

  • I’m so glad I found my solution online.

 9. mato says:

  ja mam doma vjička triopsov a mam len jedneho viliahnuteho ale chcem sa spytať či aj triopsi môžu spať? ak ano tak vdaka.

 10. Marek says:

  Chcel bi som sa spítať Koľko stoja a ešte na dalšie otázky ale to až v emaily.

 11. Marek says:

  A ako mam potom čistiť akvarko? A budu sa mi rozmnožovať aj keď budem mať štrk a nie pieswok ?

 12. Dušan says:

  Mal by som zaujem o vajička listonohov

 13. David says:

  Nechcú sa mi vyliahnuť 🙁 Teplota 23, prevarená voda, substrát, svetlo. Čo robím zle ?

 14. Michal says:

  Dobrý den,

  v článku jste zmínil, že nebudete pojednávat o odchovu listonohů. Zakoupil jsem větší počet vajíček několika druhů. O chovu mám nastudováno už asi rok, teď konečně jsem narazil na příznivou nabídku s několika druhy. Jenže chovat je tři měsíce a potom pápá – to pro chovatele není to pravé. Nemáte nějaký slušný odkaz či radu, jak na jejich odchov?

  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Michal Siegel

 15. Sebastián says:

  Dobrý deň.Dalo bi sa to kúpiť osobne. Ak áno tak v akom mete žijete?

 16. dobry den. mam zaujem o vajicka listonoha cca200ks.

 17. andrej puzser says:

  dobry den, mam zaujem o vajicka listonoha cca200ks dakujem

 18. Erik Dirbák says:

  Dobrý deň. Mám vážny záujem o listonoha, tak 100-200 ks (záleží na cene) .

 19. Autor si zaslúži pivko, lebo tému uchopil konkrétne, a
  nechodí okolo horúcej kaše

 20. Úplně podporuji autora tohto textu. Na
  toto téma mám podobný názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *