Camponotus nicobarensis – tropika vhodná pre začiatočníka

Všetci ktorí sa podieľali na vzniku tohto webu pamätajú časy, kedy bola ponuka exotických druhov pre začiatočníkov veľmi obmedzená, ba až zakazovaná. Niet divu, v časoch nie tak dávnych sa do Európy zväčša dostávali iba druhy mravcov, ktoré vynikali skôr svojimi zvláštnymi spôsobmi života, hniezdenia, tvarom tela či farbou. Chovateľská obec ešte nebola natoľko skúsená aby našla druhy z trópov, ktoré bude jednoduché chovať i pre začiatočníkov.

Jedným z „posledných objavov“ , ktoré sa dajú úspešne chovať za jednoduchých podmienok a taktiež patrí v daných lokalitách k pomerne bežným druhom, je Camponotus nicobarensis. Tento druh v rôznych formách a variáciách obýva oblasti juhovýchodnej Ázie, najhojnejšie v oblastiach Indie, Thajska a juhu Číny. Jedná sa o komplex druhov, odlišujúc sa pre nás chovateľov veľmi málo – z regionálneho hľadiska zväčša rôznymi sýtosťami a odtieňmi farieb jedincov.
Tento druh má taktiež polymorfné robotnice – dokážeme u nich rozlíšiť malé robotnice minor a taktiež vojakov major , ktoré majú zvyčajne červené sfarbenie hlavy.

Camponotus nicobarensis (Tanaemyrmex) Mayr, 1865
Veľkosť kráľovnej: 12-14mm
Veľkosť robotníc: 5-11mm
Teplota v chove: 20-30 °C (postačí izbová teplota)
Vlhkosť v chove: 55-75 % resp. nie sucho ani mokro
Potrava: sladká voda, rozriedený med, hmyz
Terárium: ytong, korok, akryl, sadra (takmer všetky typy)

V čom vyniká teda tento druh a prečo ho odporúčame?
Hlavným dôvodom je ich nenáchylnosť na typ formikária. Vystačia si so všetkými typmi. Taktiež potrava – tak ako u väčšiny druhov rodu Camponotus nie je pre nich problém, zvyknú žrať väčšinu ponúkanej bežnej potravy ako cvrčky, muchy, múčne červy. Akokoľvek je to Camponotus, vyžadujú aj dávku tekutej stravy a preto rozriedený med, prípadne rozriedené vajíčko s cukrom nemôže chýbať. Teplota v chove, ako popis napovedá, vystačí izbová. Samozrejme, od teploty sa odvíja aj rýchlosť vývinu potomstva, čiže musíme počítať s tým že ak v zime nebudeme vyhrievať, potomstva bude málo a mravce budú stagnovať, v lete naopak bude hniezdo fungovať na plné obrátky. Toto sa dá jednoducho vyriešiť jemným ohrevom s výhrevnou fóliou, či lampičkou. Rast kolónie je za dobrých podmienok veľmi rýchly , mravce sú aktívne a vhodné na pozorovanie.

Tieto mravce sa v súčasnosti dajú zohnať vo viacerých zahraničných internetových obchodoch s mravcami. Ceny sa momentálne (4/2013) pohybujú na úrovni 50-90€ v závislosti od veľkosti dodanej kolónie. Akokoľvek tento druh je odporúčaný pre začiatočníkov – a teda pre drvivú väčšinu chovateľov mravcov na Slovensku, zvyknú sa po novom vyskytovať na teraristických burzách či na inzercii za prijateľné ceny, približne 25€ za mladú kolóniu.

Ak vás článok zaujal , skúste pozrieť aj ostatné články ktoré ako začiatočník nemôžte vynechať!

Starostlivosť o kolóniu
Potrava
Výber vhodného formikária
Formikárium
Proti úniku mravcov z terária
Ponuka a dopyt

Camponotus nicobarensis na fotkách
Camponotus nicobarensis
Robotnice v hniezde si vymieňajú potravu – malá robotnica minor (naľavo) a prvý vojak major v mladej kolónii (napravo) (RoboBA)

Camponotus nicobarensis
Potrava pre tento druh nie je problém (RoboBA)

Camponotus nicobarensis
Robotnice a kráľovná (ants-kalytta.de)

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.