Samce mravcov nepoznajú hranice, pária sa aj s umierajúcimi samičkami

Vraví sa, že muži myslia len na jedno. V prípade nášho – na Slovensku chráneného a vzácneho druhu mravca Prenolepis nitens sa o tom dá presvedčiť aj v podaní matky prírody.

Vo štvrtok 22. marca som sa išiel pozrieť do miestneho lesa , aby som sa pokochal rojením mravcov tohto druhu. Nuž, silná zima a nehorázne suchá jeseň doslova zdecimovali miestne populácie nielen tohto druhu, ale aj všetkých mravcov. Tak či onak, rojenie prebehlo, i keď vo veľmi malých množstvách. I tak sa dá pozorovať, ako sa populácie jednotlivých druhov v krajine menia z roka na rok. Jeden rok je viac Formica, druhý rok veľa Tetramorium. Druhová prosperita v krajine je každým rokom iná.

Počas sedenia na dubovom pníku som sledoval, ako samce Prenolepis nitens prečesávajú vzduch aby si našli partnerku. Dá sa tak vonkoncom vypozorovať pozícia samičky rôznych druhov – tak, že sledujete samcov ako letia vzduchom a tam kde je ich koncentrácia najvyššia, tam niečo nie je v poriadku a zrejme sa tam nachádza samička.
Tak tomu bolo i tentokrát.

Napodiv, samička nebola živá, ale ako ukazuje video, samicu držal za hlavu už zrejme nasýtený pavúk. Škoda že nevie akého pomerne vzácneho mravca to ulovil – možno by ju od ľútosti aj pustil.

Prečo si tú potravu nezatiahol niekam do kúta kde si ju pokojne zožerie, to už by mi možno vedel povedať nejaký pavúčkar. Každopádne jeho póza na stonke listu bola dostatočná na to , aby som vytiahol z brašne techniku a začal natáčať video.

Čo sa vlastne na videu deje? V princípe, kedže Prenolepis nitens je pomerne lokálne vzácny, majú (pravdepodobne) samičky tohto druhu extra silný feromón na priťahovanie partnerov. Je to dostatočne dobre pozorovateľné aj pri párení sa ešte živých samičiek, kedy ich naháňa doslova stádo samcov (viď video)

Táto samička bola ulovená, tipujem tak maximálne 2 hodiny. Jej parfém teda ešte nevyprchal a teda samci, ktorých je plný vzduch, sa na ňu vrhli.
Mravce samcov sú podobné ako trúdy. Ich život je pre kolóniu mnohokrát len čiste parazitický a okrem párenia nemajú žiadny iný zmysel. Sú teda na to dokonale prispôsobení a to, že ich počas sexuálneho harašenia obťažuje alebo sleduje nejaký prirodzený nepriateľ im je vcelku jedno.

A teraz možno niečo pre laikov, ktorí majú trochu viac otázok.
Prečo si kráľovnú nechránia mravce? Bude to tým dôvodom, že toto ešte nie je kráľovná – je to len akoby princezná. Mravčie kolónie sa tiež musia nejako množiť a deje sa to tak, že keď je nejaké mravenisko dospelé a veľké tak produkuje tkzv. krídlaté mravce. Sú to ale v konečnom dôsledku plodné samce a samice. Tie, ak sú podmienky ideálne, vyletia von z hniezda a teda ho opustia – od tohto momentu im je ich pôvodný domov ukradnutý, pretože si idú vytvoriť vlastný domov.
To je teda dôvod prečo ju nemal kto ochrániť. Je v štádiu, kedy je už sama.
Majú kráľovné krídla?
Kráľovné alebo teda plodné samice , majú krídla iba v čase kedy vylietavajú z hniezda do tohto svadobného letu so samcami. Keď oplodnené zosadnú na zem na nové teritórium, tak by im krídla zbytočne zavadzali. Preto ich nožičkami zhodia a ďalej pokračujú už bezkrídle.
Samičky – kráľovné sa pária len raz za život a teda počas tohto svadobného letu. Samci sú teda po tomto lete nepotrební a zvyčajne teda zomierajú do pár hodín či dní po tomto svadobnom lete.

Ohlasy na toto video boli veľké, v čase písania tohto článku má video na youtube sledovanosť 350000 prezretí za týždeň. Som teda rád, že i mravce ako úžasné tvory sa vďaka tomuto a síce kurióznemu spôsobu dostali do vnímania ľudí ako zaujímavé a sofistikované tvory.

Adrián Purkart

This entry was posted in Myrmekológia. Bookmark the permalink.

Comments are closed.