Formikárium v akváriu 60x30x30 – mravčia farma na prírodno [Adrián Purkart]

Skúškové obdobie mi úspešne pominulo a tak som sa smelo mohol pustiť do nového formikária. Mravce síce zatiaľ spia na balkóne, no podľa môjho harmonogramu ich budem musieť do marca postupne všetky zobudiť – to by nebol problém a ani nič zaujímavé pre vás, ale problém je že takmer všetky sa nemajú kde zobudiť!
Preto hneď prvé voľné dni v škole som sa pustil do formikária pre moju kolóniu mravcov Formica sanguinea. Tento impozantný druh ma očaril natoľko, že som mu vyčaroval lukratívne miesto priamo v mojej pracovni v bývalom akváriu kde dovtedy bývali krevety.

Návrh v hlave bol jednoduchý = okopírovať vzhľad hniezd tohto druhu mravca zo xerotermných lokalít vinohradov. Je to teda taký ten klasický kopček niekde na okraji cesty či viniča, pomerne nízky z vykopanej zeminy niekde v zmesi kameňov. Na tomto mieste zvyčajne nerastie tráva avšak po okrajoch je patrná, môžu byť na hniezde rôzne nízke rastliny či lišaje alebo suchomilné machy. Kto bol proste už na takomto mieste, vie si to hravo predstaviť.
Akvárium veľkosti 60x30x30 nám dáva omnoho väčšie možnosti v modelovaní krajiny, ako tomu býva pri formikáriach rozmerov 30x20x20 alebo 40x20x20 v ktorých som zvyknutý modelovať. To že máme viac možností ako my modelári, majú viac možností aj mravce a podľa toho treba náležito terén zabezpečiť proti mravčím chúťkam deštrukcie.

Poďme sa teda po bodoch pozrieť na môj výtvor – získal si meno Projekt Castiana . Podľa môjho osobného názoru to terárium NIE JE najlepšie. Veľa vecí som tam chcel riešiť inak, ale jednoducho sa mi to inak nedarilo zrealizovať. Kto si to prečíta a predstaví aspoň získa informácie o postupoch, ktoré môže tiež skúsiť alebo vylepšiť. Priznám sa, že už teraz je tam viacero vecí, ktoré by som inak robil na druhý pokus – nuž , možno nabudúce!


Takže. Ako prvé potrebujeme nejaký piesok, štrk a kamene. To je jednoducho dekoračný základ. Ja osobne vravím, že všetko potrebné nájdete v prírode – ak nepočítam nejaké konkrétne farby alebo štrky zloženia ktoré u nás na Slovensku nenájdeme. Vonku je prekliata zima no i teplota -12°C nás (partia mravcozberačov) neodradila aby sme sa šli prejsť pre materiál do lesa a viníc. Plán bol jednoduchý – vysekať zamrznutú zeminu vo viniči a doniesť ju domov s pár kamienkami a rastlinkami.
Poviete si, že fuj aká zemina, toto do terária ani nedáte. Úplne jednoducho si z nej ale spravíme prvotriedny štrk a piesok, za ktorý by ste v obchode vysolili možno 10€ ak si potrpíte na štítky Exoterra a iné – nehovoriac o tom že by ste získali farby pieskov ktoré vonku ani nemáte šancu zazrieť.

Použijeme klasické separačné metódy. V prvom kroku preosejeme väčšie kamene cez preosievadlo. Toto konkrétne je entomologická pomôcka na vyseparovanie hmyzu od substrátu, no na náš účel poslúžil skvele. Jedná sa v podstate o akoby tunel z látky , v ktorom vnútri je duralová sieť o rozmeroch štvorcov 4×4 až 5x5mm. V zásade platí že prepadne všetko čo je menšie ako 4-5mm.

terarium štrk akvarium

V žltom kýbliku vidíme vyseparované kamene. V druhom nám ostala v podstate zemina. Ako z nej dostaneme piesok a jemný štrk? Jednoducho – použijeme ďalšiu metódu a to, že rozpustíme organické časti vo vode. Zeminu si naberieme do kýbla a opakovane ju prepierame vodou koľko potrebujeme. Osobne som to robil asi 5-7x – nemôžme vyplaviť všetok prach pretože potom by to bolo až moc neprirodzené.

terarium štrk akvarium

Získame z toho následovný produkt , už tam musíte vidieť malé kamienky, ten zvyšok je už v podstate len mokrý zaprášený piesok.

terarium štrk akvarium

Táto vecička by nemala chýbať v každom umývadle alebo inde kde toto budete robiť! Spolubývajúci , rodičia alebo vy sám sa určite nepotešíte ucpanému sifónu.

terarium štrk akvarium

Čo teraz s tou mokrou zmesou? No potrebujeme odstrániť vodu. Najjednoduchšie je to samozrejme vysušiť , sušenie urýchlime v rúre tak že zmes rovnomerne rozložíme na plechu. Je na vás akú teplotu použijete, ja zvyknem sušiť na 100-120°C – v podstate takýmto spôsobom štrk dokonale sterilizujete.

Po vysušení zistíte že tá mokrá zmes bol skutočne už len piesok a jemný štrk. Teraz podľa uváženia si ho môžete ešte lepšie roztriediť. Ja osobne som vyžadoval zmiešanú zmes , zmes jemného piesku/prachu a jemný štrk bez piesku. Jednoduché kuchynské sitko je dokonalá pomôcka.

terarium štrk akvarium

Nádherný akváriový štrk, uznajte – nekupujete podobný v akvaristike? Samozrejme ten do akvárii je z miest z nízkym obsahom vápencov a iných hornín čo sa do akvária s rybičkami nehodia , čo tuto zaručiť nemôžme. Do terária je to však ideálne.

terarium štrk akvarium

Piesok je vysoko kvalitný a jemný. Je to asi najdokonalejšia vec na dekoračné opieskovanie ytongu alebo sadrových hniezd , či terénu – vrele odporúčam.

terarium štrk akvarium

Nevinná zemina sa zmenila na tri rôzne vandlíky rôznych veľkostí zŕn piesku. Znovu sa pýtam , na čo kupovať piesok do terária?

terarium štrk akvarium

Na späť k ytongu a samotnému hniezdu! Hniezdo je postavené na dvoch ytongových tehlách, ktoré boli pôvodne určené pre Pogonomyrmex barbatus. Tie však nešťastne zahynuli a tak ostali tehly na ocot. Preto som sar ozhodol že ich trošku upravím a hádam sa budú Formica sanguinea páčiť. To že sú tie tehly špinavé a obité, to vôbec nevadí.

terarium štrk akvarium

formikarium , ytong , akvarium

Na to aby sme ytong tehlu bez zmätkov vložili pevne do akvária , treba spraviť na spodných hranách takéto vybrúsenie, aby sme nemali komplikácie s lepidlom akvária (zavadzia). Samozrejme každý si robí ako potrebuje , niekto zreže gumu iný postaví tehlu na piesok či sadru.

formikarium , ytong , akvarium

Tramtarará , tehly síce nepasujú ale aspoň vieme na čom sme. Prečo nepasujú? Jednak spojiť dve ytong tehly opracované takto do L je problém v spoji – medzierka popri skle , jednak to vyzerá tak že steny akvária nezvierajú presne 90° čo je trochu paradox ale predsa. Každá desatina stupňa odchýlka nám vcelku dosť zväčší medzierku medzi tehlami, ak sa na to pozeráme mravčím meradlom.

formikarium , ytong , akvarium

Keď už sa chystáme tehly umiestňovať do akvária, je vhodné ich už patrične na to pripraviť. Už tradične teda použíjem opracovanie komôr a chodieb opieskovaním. Metóda spočíva v tom, že si pripravíme priemerne hustú sadru do kýbla a hniezdo v nej utopíme resp. oblievame až kým sa na nej nevytvorí taká jemná sadrová vrstvička (sadra nesteká). Následne takúto mokrú tehlu položíme na požadovaný piesok, ktorým ju aj zasypeme ako keď kus mäsa miešame v strúhanke na rezeň. Zakopeme ju poriadne a trochu ju potlačíme aby piesok dobre držal. Po asi 10 minútach tehlu oklepeme a získame opieskovaný ytong. Prednú stenu samozrejme očistíme – tam nemôžeme mať žiaden kamienok inak by nám robil medzeru medzi sklom a tehlou.
Je to myslím veľmi efektná dekoračná metóda, mravce aj ich potomstvo si to pochvaľujú. Hodí sa to len do suchých formikárii – v inom prípade mravce majú tendenciu tento náter strhnúť a zakryť výhľad cez sklo.

formikarium , ytong , akvarium

Ako som už vravel , vznikla mi v spoji nepríjemná medzera, ktorá by otvorila mravcom bránu do podsvetia a zakútia akvária kde nemajú čo robiť. Minimálne si myslím že aspoň tie najmenšie Formica robotnice by sa tade precpali. Dlho som dumal ako to vyriešim , spravil som teda takú vec že som si tie tehly v akváriu ideálne postavil (podložil tak aby boli presne ako chcem) a zasadroval. Takýto komplet som opatrne vytiahol a danú medzeru som upravil a znovu vložil nazad do akvária.
To že sa mi to asi 2x zlomilo celé spomínať netreba 😀 , dôležité že sa to napokon podarilo.

formikarium , ytong , akvarium

Nevravím že je to dokonalé, ale rozhodne lepšie ako predtým – je vidno spoj minimálne na priečke.

formikarium , ytong , akvarium

Takúto tehlu bolo treba upevniť. „Môj“ najnovší trend v stavbe formikárii je aj ich praktickosť pri rozoberaní či nízka hmotnosť. Nemôžeme teda celé akva zaliať betónom – čo by teda bolo super lebo by mravce nemali kde kopať, no hmotnosť takého niečoho by bola veľmi vysoká.
Použijeme teda zateplovací polystyrén resp. jeho pevnejší variant, ktorý je celistvý a nie je tvorený klasickými guľôčkami. Reže sa pomerne jednoducho a nie je ani drahý (cca 3€ tabuľa).

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Tieto vlastnosti tohto materiálu sme využili na vytvorenie zásobárne na vodu. Na spodok som nalial asi 1-2cm sadry – slúži ako klasický vlhčiaci mechanizmus pre ytong a teda že ytong je ňou zaliaty v spodnej časti a sú si navzájom prepojené. Na sadru som nasypal prebytočný piesok len pre zlepšenie kapacity zásobárne. Ak by sme na spodok nič nedali , voda by sa jednoducho rozliala po celom dne a s najväčšou pravdepodobnosťou by pri našej neopatrnosti zatopila spodné komory.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Samozrejmosťou je vývod na hadičku.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Postupne dotvárame celý povrch. Vidíme teda že obsah akvária je relatívne dutý. K okrajom nebudeme taktiež sypať piesok , inak by hrozilo že by mravce doň začali kopať a to nechceme. Vyriešil som to teda tak , že kusy modelárskej peny o hrúbke 5mm som dal približne 1-2mm popri skle a nasypal do tejto minimálnej medzierky veľmi jemný piesoček. Spravil som tak na tých miestach, ktoré budú na polici viditeľné. To že z ostatných strán je vidno polystyrén, to mi je jedno lebo to nikto neuvidí a ak by aj , tak na to nalepím 2mm korok ktorý to efektne zakryje.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Napravo teda vidíme trochu optický klam, akoby to bolo celé zasypané pieskom. V skutočnosti sa jedna o vrstvu ca 1-2mm.
Ďalší krok čo som spravil bolo , že som po okrajoch spravil šikmú vrstvu kamienkov.Bude to tvoriť akoby bariéru, ktorá oddeľuje okraje od našich modelárskych aktivít v aréne.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Na povrch arény som sa rozhodol použiť betón. Prv som dal dodatočnú vrstvu prebytočných hrubozrných kameňov čo som ešte mal v zásobe a zbytky zeolitu. Taktiež som do arény už naskladal veľké kamene ktoré budú simulovať pevne zakopané kamene v teréne.
Vchody sme si samozrejme ucpali a označili špajdľou.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Betón som sa snažil rozmiestniť čo najviac k okrajom. Nemohol som siahať ďalej pretože som sa bál prieniku vody z rozmiešaného cementu k okrajom či ešte horšie ku sklu kde sú komory. Dôležité bolo zabetńovať kamene. Malo by sa jednať o antikopaciu vrstvu pre mravce. U druhov ako Messor by to rozhodne nefungovalo. U Formica sanguinea sa dúfam nesklamem.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Všetky okraje sú tvorené ako bolo vidno vrstvou hrubozrného štrku bez jemného piesku. Takéto vrstva, pokiaľ je suchá (!) je vynikajúcou bariérou proti kopaniu mravcov. Bude sa im to neustále rozsýpať alebo majú problém s hĺbením a to ich odradí od kopania.

Prechádzame do ďalšej fázy a tou je modelovanie povrchu. Z tejto fotky budete mať asi trochu obavy.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

K čomu tie kúsky modelárskej peny? Natlačil som ich do tuhnúceho betónu a budú nám uľahčovať tvorbu rastlinného povrchu. Takto sme si rozmiestnili jednotlivé pásma zelene, ktorú ľahko do tejto peny zapichneme alebo upevníme a neskôr jemne zasadruheme.

Akú zeleň som použil? V prvom rade som sa bol prejsť na miesta, kde tieto mravce žijú. Ich okolie zvyčajne tvorili rôzne kamene, suché nízke trsy trávy, rôzne suchomilné rastliny s minimálnym koreňom , suchomilné machy a lišaje. To zelené je prosím pekne neviem čo. Je to nejaký druh kríkovitej suchomilnej rastliny ktorá vytvára veľmi pevné rozvetvené steblá. Je to pevné asi ako ihličie, možno i viac. Schválne som si pozrel ako vyzerajú vyschnuté kusy a boli patrne stále rovnako zelené akurát trochu očividne zosušené. Povedal som si , že to skúsim , tak som si zostrihal konce toho kríku a nastrkal som to do terárka, sám neviem čo to spraví – v prípade núdze to nahradím niečim iným.
Samozrejmosťou je suchá tráva a veci okolo toho.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Záhadný ker. Chystám sa kontaktovať botanikov aby som vedel neskôr povedať presnejšie.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Najkrajšie na tomto celom je , že ak aj všetky rastliny zožltnú tak sa nič nestane. Ak idete okolo podobného hniezda v prírode v lete , nie je prekvapením že všetka flóra naokolo je suchá a žltá. Uvidíme ako sa to bude správať , pre radosť ich rosím vodou.

formikarium , ytong , akvarium, vyroba teraria

Teraz prišla fáza a to je samotné posadrovanie. Ide to postupne , zarobím si 2dcl sadry a so striekačkou postupne striekam na terén a vzájomne pieskujem. Je to také lepenie piesku na betón pomocou sadry.
Samozrejme som upevnil aj tie kúsky peny a iné veci.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Čo s tým spraví zopár kontrastných malých kamienkov?

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

A samozrejme nesmie chýbať suchá tráva, ktorá sa vždy váľa všade po zemi.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Detail na prvú časť – tie malé rastlinky majú asi 1cm a ich korienky sú tiež asi 1cm dlhé , som zvedavý či to dokáže prežiť keď na skale to žilo.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Druhá časť.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Priamy pohľad. Vidíme že terén je nepatrne členitý a že mnohé kamene ktoré sme betónovali sa správajú skutočne ako zakopané v zemine.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Asi v takejto kvalite sa budú dať pozorovať mravce cez bok akvária.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Celkový pohľad – rastlinky a sklo je ešte špinavé od sadrovania.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Pri nižšom osvetlení monitoru PC ktoré vo väčšine času v pracovni panuje je v komorách a chodbách relatívne tma. Dúfam že je dostatočná na to aby si mravce nešpinili sklo.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Ešte jeden pohľad.

formikarium , mravčia farma , akvarium, vyroba teraria

Hotovo.
Formikárium je na svete. Páči sa?
Môj osobný názor som načal už v začiatku.
Naživo samozrejme formkárium vyzerá trochu inak ako na fotke, kto nevidí nevie… osobne si myslím že v tejto fáze je pekné, pomerne praktické a nie je ani ťažké.
Predtým ako nasadím mravce dnu ešte vytvorím okraj z teflonu. Kryt akvária značky Juwel je tak skvele vyriešený že zakrýva tú časť skla kde bude nanesené takže to nebude vôbec vidno. Okrem rosenia jemnými kvapôčkami na rastliny a do arény nebude dávať voda. Všetko vlhčenie musí ísť cez zásobáreň na vodu.
Verím, že aspoň tento rok to akvárium vydrží kým nie je kolónia tak veľká. Nasadím dnu ešte malé chvostokoky Collembola a iné zvieratká, ktoré sa postarajú o odpad.

Diskusia k tomuto teráriu je na našom diskusnom fóre tu:
http://forum.mravce.info/viewtopic.php?f=8&t=707

Adrián Purkart

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

Comments are closed.