Formica – nový český web venovaný lesným mravcom

Minulý mesiac sme sa konečne dočkali spojazdnenia a uverejnenia nového webu www.lesnimravenci.cz, ktorý priamo nadväzuje na doteraz prezentovaný Program Formica.
Program Formica je jedným z najstarších programov Českého zväzu ochrany prírody a ukazuje tak na fakt, že záujem o ochranu lesných mravcov a ich stanovísk je stále aktuálnou témou na ktorú netreba zabúdať.

Celkovo stránka ponúka pohľadný dizajn, no množstvo uverejnených informácii zatiaľ kopíruje len nutné potreby k behu programu. Veríme však že autori webu nám v dohľadnom čase poskytnú komplexné kľúče na určovanie lesných mravcov Formica , zatiaľ si však posačíme s týmto parádnym opisom.
Pri prehľadávaní webu netreba zabudnúť prezrieť si galériu ale taktiež podstránku internetového online časopisu Formica , kde sú naskenované všetky doteraz vytlačené diely tejto ochranárskej ročenky s množstvom informácii o mravcoch.

Výzva pre amatérskych myrmekológov Slovenska i Čiech

Pomocou tohto webu vyzývame ľudí so záujmom v tento hmyz, ktorí majú možnosť v okolí svojho obydlia, chát či inde monitorovať hniezda mravcov rodu Formica, aby nám poskytli informácie, ktoré určite pomôžu pri mapovaní hniezd týchto druhov mravcov.
Pre vhodnú dokumentáciu sú potrebné súradnice – alebo aspoň zobrazenie na mape územia , počet hniezd a ich postavenie, fotografie lokality a jednotlivých hniezd , podrobné fotografie povrchu hniezda (vrstva materiálu) , mravcov samotných – prípadne vzorky v liehu.

Veríme že aspoň nepriamo zapojíme Slovensko do programov medzinárodných na ochranu mravcov Formica, ktoré sú čím ďalej tým viac na ústupe – pretože problémy životného prostredia nepoznajú hranice štátov.

formica lugubris
Foto: Typické hnízdo Formica lugubris, Žďárské vrchy (lesnimravenci.cz)

This entry was posted in Myrmekológia. Bookmark the permalink.

Comments are closed.