Známy obchodník Gerhard Kalytta pašoval mravce z Austrálie, dostal pokutu

Každý chovateľ mravcov pozná obchod Ants-Kalytta, bol to vonkoncom asi druhý obchod s mravcami v Európe vôbec. Obchod sa dlhé roky vyznačoval predajom hlavne exotickejších druhov mravcov, čím si získal u chovateľov veľkú popularitu. Postarší pán Kalytta však v posledných dňoch dostal poriadny úder pod pás.

Pán Kalytta si počas dovolenky v Austrálii užíval asi nad rámec a zrejme si zaľúbil miestne mravce a rastliny natoľko, že úplne zabudol na austrálske prísne zákony ohľadne vývozu rastlín a živočíchov.
Colníci na letisku v meste Perth sú už možno zvyknutí, ale i tak sa nestačili diviť obsahu 153 plastových vrecúšok plných mravcov a rastlinného materiálu. Bolo hneď jasné, že približne 3000 mravcov neskončí vo formikáriach u pána Kalyttu v obývačke, ani v chove iného Európana.

Colníci asi spočítali mravce presne, pretože pokuta za tento prehrešok činila presne $3000. Dá sa povedať, že pán Kalytta odišiel ešte vcelku dobre. Zákony vravia že je možné udeliť pokutu až do maximálnej výšky 110000$ , prípadne 10 rokov väzenia , ak má človek zlý deň tak aj obe naraz.

Obr. Gerhardovi Kallytovi už neostáva nič iné , ako si tropické kolónie vykopávať doma v teráriu
Gerhard Kalytta

Skupina entomológov-myrmekológov na čele s Alex Wild si postupne začínajú brať na oči rôzne európske obchody a ich dodávateľov či spôsoby dovozu mravcov do Európy.
Trápia ich hlavne dva fakty, a to:

1. Možnosť zavlečenia iného invázneho druhu, či choroby rastlín, živočíchov
Pozrime sa napríklad na obchod World of Ants, momentálne asi najväčší oficiálny obchod s tropickými mravcami na svete, čo sa počtu druhov týka. Medzi pomerne „bezpečnými“ exotmi nájdeme aj takéto perličky:

Pheidole cf. megacephala (zaradený v ISSG top100 invazívnych druhov)
Solenopsis invicta (zaradený v ISSG top100 invazívnych druhov)
Tetramorium caespitum
Myrmica rubra
Tetramorium bicarinatum
Nylanderia cf. vividula
Pseudomyrmex gracilis

Čo sa týka Myrmica a T.caespitum , tie sú vymieňané do Číny kde sa veľmi ľahko môžu rozšíriť tak ako tomu bolo v USA. To isté ostatné menované, ktoré by nemali problém u náš prežíť, nehovoriac o iných Pheidole, Tetramorium či Monomorium, ktoré by teoreticky dokázali žiť v Južnej Európe pri troche snahy.

2. Morálna spravodlivosť
Boj medzi entomologickou etikou a „pašeráctvom“ hmyzu na chov pretrváva. Okrem samozrejme cítenia hrozby zavlečenia niektorých iných druhov a chorôb sa vedci sťažujú na slabé zákony a hlavne zákony a byrokraciu obmedzujúcu ich prácu. Ku príkladu, pozrime si koľko neotropických druhov je v predaji. Všetky tieto druhy boli jednoducho zaslané poštou , alebo si ich niekto išiel nazbierať. Pokojne sa predávajú, verejne. Neexistuje jediné povolenie na tieto kolónie a kráľovné mravcov, ktoré by hovorilo o ich legálnom vývoze z domoviny. Narozdiel od toho, vybavenie legálneho povolenia na vývoz, trvá mnohokrát niekoľko týždňov a to ani nemusí byť úspešné. Vývoz sa starostlivo skontroluje, je okolo toho veľa vybavovačiek, často krát za tieto služby musia vedci spísať vedeckú správu o tom čo na vyvozených jedincoch vyskúmali spoločne s kolegami z krajiny z kade pochádzajú vzorky. Takéto vybavovanie v niektorých krajinách stojí aj nemalé peniaze, no hlavne čas a obehanie neznámych miestnych úradov. Použité vzorky taktiež končia v miestnych múzeách.

(foto: ants-kalytta.de)

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

Comments are closed.