Chov mravcov a naše prvé formikárium časť 1. – výber vhodného druhu mravca [Adrián Purkart]

Formikaristika , chov mravcov vo formikáriách (mravčia farma) sa stal fenoménom v západných krajinách koncom milénia a pretrváva dodnes. Úplne nové chovateľské odvetvie dalo za vznik špecializovaných predajní , výrobkov a aj chovateľských elektronických zariadení. Na Slovensku sa prediera zo zákutia pomaly no obľubu chytá hlavne u mladých ľudí vo veku 13 až 30 rokov , ktorí nemajú dôvod vzpierať sa veciam novým. Je to v našej spoločnosti príkladom slobodného zmýšľania a názoru.

Prečo je chov mravcov obľúbený?

Chovu mravcov sa ľudia odhodlávajú hneď z viacerých dôvodov:

– je priestorovo , finančne ani nijako inak životne nenáročný
– chuť mať veci pod kontrolou dáva v tomto smere ľudom voľnú ruku , mravce sú eusociálny hmyz – tvoria rodiny , mestá … prepracovanosť a rôznorodosť ich spoločenstiev ľudí fascinuje , hlavne ak sa na ne môžu prizerať cez sklo terária … sú to jedni z tých čo túžia vidieť ako to vyzerá v mravenisku
– novodobé metódy obmedzujú únik mravcov z chovného zariadenia na 99,9 percenta

Pravda, na chov mravcov zvyčajne potrebujeme chovné zariadenie, ktorého zriadenie môže pri troške šikovnosti lacné. Ak by sme kúpili napr. malé 12l akvárium , 2 pytle sadry , kus ytongovej tehly … zmestíme sa asi do 8EUR. Akvárium sa povaľovať niekde môže , sadra stojí 50 centov za kilo a ytong je na každej stavbe – malý odrezok nikomu chýbať nebude. Ak sme ešte šikovnejší ako šikovný , tak to máme zadarmo. Akvárium vo väčšine prípadov nahradí aj plastová krabica od zmrzliny.
Zaobstaranie kolónie alebo kráľovnej – nie je ich vonku dosť? Nuž , chce to samozrejme skúsenosti aby sme niečo podobné získali aj sami. A práve tu občas narazíme na jednorázovú finančnú záťaž – kúpa kolónie alebo kráľovnej mravcov od skúsenejšieho chovateľa. Ceny sú rádové v tkzv. hodnote druhu mravca , čím vzácnejší na odchyt a chov , tým drahší. Zvyčajne najlacnejšie sú Lasius niger , lebo žijú u nás takmer všade a to nejakých 5-7EUR za kolóniu. Ak by ste chceli niečo väčšie , môžte siahnuť po veľkych Camponotus vagus alebo Camponotus ligniperda , zvyčajne v cenách 15-20€ za kolóniu.
V poslednom rade to bude asi potrava – ktorú si nájdeme tiež vonku, nejaká tá mucha , kobylka … , prípadne kúpené múčne červy , 20 centov za 10ml , čo nám vystačí aj na mesiac ak nie viac.

Výber druhu mravca , kde ho nájsť a ako lacno zohnať

Nebudeme si tu rozoberať všetky druhy mravcov čo u nás alebo v Európe nájdeme. Istú verziu nájdeme i TU ale napíšem to trochu inak.
Prv by sme sa mali zamyslieť , aký druh mravca si predstavujeme v chove. Stačí nám menší? alebo radšej nejaký veľký nech to vidíme najlepšie. Chceme vybudovať mnohopočetné impérium alebo radšej pozorovať pomalejší rast kolónie a dosiahnuť dospelosť kolónie už pri menšom množstve – čo znamená aj menej priestoru a spotrebovanej potravy , či starostlivosti.

Vezmime v úvahu , že na Slovensku žije približne 110 druhov mravcov. Je teda jasné že pre vás , začiatočníkov je z čoho vyberať. Nemôžme sa vrhať hneď po tom najfarebnejšom , najkrajšom a najväčšom druhu. Bude nás potom zrejme dosť mrzieť , ak nám taký mravec do týždňa uhynie – a nie nebude to chyba predajcu , ale vás , že ste precenili svoje schopnosti.

Kým si zaobstaráme kolóniu , pozrieme či vyhovuje tomuto zoznamu. Je to možno taký subjektívny zoznam , no sú to druhy , s ktorými sa v úplných začiatkoch dá počítať na 100 percent , sú tam zaradené Európske druhy (aj také čo na Slovensku nie sú) :

Aphaenogaster subterranea
Lasius niger
Lasius flavus
Lasius emarginatus
Camponotus vagus
Camponotus ligniperdus / herculeanus
Camponotus barbaricus (nie SR)
Camponotus pilicornis/sylvaticus (nie SR)
Crematogaster scutellaris (nie SR)
Messor barbarus (nie SR)
Messor structor (na SR len var. muticus)
Messor capitatus (nie SR)
Pheidole pallidula (nie SR)
Myrmica spec. (ale len kolónia vo vhodnom formikáriu)
Temnothorax spec.
Tetramorium caespitum

S radami od chovateľa by sa dali chovať aj rôzne druhy rodu Formica (resp. Serviformica) , Manica rubida , prípadne iné.

Pozrieme sa na zúbok jednotlivým druhom:

Aphaenogaster subterranea

Kráľovná: 8-9mm
Robotnica: 3-4.5mm
Potrava: hmyz , hustejšia medovica (med:voda 2:3)

Tieto mravce nachádzame hlavne v južných dubových lesoch. Hniezdia väčšinou pod kameňmi , no občas zvolia aj hniezdo pod kôrou padnutého dreva. Ich kolónie sú pomerne malé , zvyčajne nepresahujú viac ako pár stoviek jedincov. Ich kolónie tvorí 1 kráľovná , polygýnne kolónie (viac matiek) sú zriedkavé. Mravce sú hnedastej farby , vedia byť pekne agresívne. Chovajú sa pomerne ľahko , obľubujú ytong/sadru – trochu vľhšie lebo sú zvyknuté na lesnú pôdu. Nerozlišujú potravu dobrú a zlú , zjedia takmer všetko čo sa zjesť dá , od mŕtveho hmyzu až po piškóty.
Zaujímavosťou je , že ak narazia na väčšiu potravu , nezvyknú ju rozoberať a niesť do hniezda , no prinesú larvičky k potravu a tie sa samé kŕmia potravou.
Celkovo hodnotím tento druh ako veľmi vhodný do formikária.
Ak ho nedokážeme nájsť , oplatí sa zháňať u chovateľov , v špecializovaných obchodoch totiž môže stáť aj vyše 60EUR.
V našich oblastiach sa rojí v druhej polovici leta , zvyčajne v auguste.


Lasius niger

Kráľovná: 8-9mm
Robotnica: 3-4mm
Potrava: hmyz , redšia medovica (med:voda 1:3)

Lasius niger patrí medzi mravce , ktoré sa považujú za najlepšie pre začiatočníkov. Niet divu , je to zrejme ten najrozšírenejší mravec v našom klimatickom pásme. Môže sa zdať že prežije všetko , no pozor nemusí tomu vždy tak byť! Je to klasický čierny mravec ktorého nájdeme všade v parku či na záhrade. Ak ste niekedy počuli o krídlatých mravcoch , zrejme ten kto vám o tom rozprával videl roj tohto druhu.
Obľubujú rôzne typy hniezd. Kým je kolónia malá , vyplatí sa ju chovať v skúmavke , alebo v sadrovom/ytong hniezde len s 2-4 komôrkami. Porastie tak rýchlejšie , potom ju presťahujeme do väčšieho. Dobre sa im darí aj v akrylových hniezdach. Prijímajú hlavne hmyz a rozriedený med. Koláče a iné podobné produkty moc nemusia.
Roj je jediný spôsob ako v prírode mladú kráľovnú nájsť, v hniezde sa schováva hlboko v zemi. Zvykne sa predávať za 5-15EUR , v závislosti od veľkosti kolónie.
Tento druh sa hodí pre tých , čo sa tešia s početného množenia kolónie a majú radi ruch v hniezde, ktorý sa práve pri tom väčšom množstve u tohto druhu prejavuje. Kolónie môžu dosiahnuť v chove niekoľkých tisícov jedincov , no to až po pár rokoch chovu. Kráľovné sú schopné sa dožiť aj vyše 20 rokov.
Rojí sa od konca júna (juh SR) až po koniec júla (sever SR)


Lasius flavus

Kráľovná: 7-8mm
Robotnica: 3-3.5mm
Potrava: hmyz , redšia medovica (med:voda 1:3)

Lasius flavus je akoby žltou verziou Lasius niger. Je však v porovnaní trochu menší , to mu však neberie jeho zaujímavý vzhľad. Je to väčšinou podzemný druh a na povrchu zeme ho vidíme len veľmi ojedinele. Zvykne v podzemí pestovať tkzv. koreňové vošky , takisto ako mravce chovajú vošky na stromoch. Je teda pochopiteľné , že je trochu háklivý na svetlo. Má taktiež rád vlhkejšie prostredie. Dokáže sa množiť pomerne podobne rýchlo ako Lasius niger. Správaním však nie sú tak agresívni – radí sa medzi pokojnejšie druhy. Je to veľmi taktiež veľmi dlhoveký druh mravca – kráľovné sa dožívajú 20 až 25 rokov. Rojenie prebieha zvyčajne uprostred prípadne až v druhej polovici leta , na juhu Slovenska koncom júla a to v poobedňajších hodinách. V chove ich môžme nasadiť do ytong/sadra , korok alebo akrylového hniezda. Musíme však zabezpečiť , aby bolo hniezdo po celý čas dostatočne vlhké. Kŕmime klasicky hmyzom a medovinou.
Odporúčam tento druh hlavne ak chcete akrylové formikárium. V prírodných riešeniach sa hodí keď tak v kombinácii s korkom. Treba si uvedomiť , že tieto mravce nikdy nechodia loviť na povrch a tak by sme mali prispôsobiť aj formikáium.
Zvyknú sa ponúkať o pár eur drahšie ako Lasius niger, či už samička alebo kolónia.


Lasius emarginatus

Kráľovná: 8-9mm
Robotnica: 3-4mm
Potrava: hmyz , redšia medovica (med:voda 1:3)

Lasius emarginatus sa dá chovateľsky porovnať k Lasius niger. Podľa mňa je však trochu viac agresívny. Vzhľadovo sa dá porovnať s Lasius niger , akurát má hnedo-červenú hruď. Môžme ho nájsť v rodinných zástavbách , ako si buduje monumentálne trasy skrz naskrz pozdĺž múrov. V prírode obýva južné lesy , dubiny v okolí koreňov a v kamenistých lesoch, kde si buduje svoje impériá. Kolónie zvyknú byť veľmi početné. V chovateľstve to však môžme porovnať s ostatnými Lasius-mi. Formikárium môže byť ľubovolného typu , znesie akryl aj rôzne ytong/sadra riešenia , no i korok. Je schopný zniesť o trochu väčšie sucho ako Lasius flavus. Na potravu nie je náročný , uspokojí sa s medovicou a hmyzom. Rojí sa v podobnom období ako Lasius flavus a to v druhej polovici leta, no zvyčajne vo večerných hodinách.
To je aj dôvod , prečo je jeho cena vyššia ako u Lasius niger a L.flavus – nie každému sa podarí zastihnúť rojenie. Cena môže začínať už u 12 EUR za mladú kolóniu.
Lasius emarginatus je najvhodnejší Lasius na vyskúšanie si odchovu kolónie od samotnej samičky z roja. Matky tohto druhu patria spomedzi Lasius k tým najstarostlivejším.


Camponotus vagus

Kráľovná: 16-17mm
Robotnica: 7-13mm
Potrava: hmyz , redšia medovica (med:voda 1:3)

Camponotus vagus patrí k najväčším mravcom na Slovensku. Je to veľký čierny druh mravca , zvyčajne obývajúci južnú časť krajiny a teplejšie lokality. Hniezdi takmer výlučne v dreve , zvyčajne teda v mŕtvom dreve , v spadnutých stromoch , prípadne v drevených trámoch. Z toho dôvodu je prispôsobená aj veľkosť jeho vojakov , ktorý majú veľkú hlavu s mocnými kusadlami schopnými zdolať rôzne prekážky.
Z mojich skúseností môžem povedať že sa jedná o najlepší druh mravca pre začiatočníkov. Je relatívne suchu odolný , nezvykne mať problémy ani s odchovom kolónie od samotnej kráľovnej , nezvykne mať problémy s jedením potravy ani nič podobné. Okrem iného je správaním veľmi rozvážny a ak je treba , uštedrí nám pohľad na lov potravy v aréne. Pri týchto kladoch neprekáža ani jeho čiste čierna farba. Môžme ho umiestniť do akrylového , korkového ale aj sadra/ytong hniezda. Rast kolónie je primeraný , v prvý rok môžme získať niečo okolo 20 robotníc , ten ďalší možno cez 50 , tretí rok ak sa darí aj cez 150 robotníc. Chovatelia si ho zvyknú vychutnávať plnými dúškami.
Kŕmime medovicou a hmyzom , môžme skúšať aj rôzne tekuté mixy vajíčka s cukrom a podobne.
Nie je v chove tak častý ako Camponotus ligniperda , no to len pre jeho nižšiu dostupnosť. Kráľovné sa dožívajú aj vyše 12 rokov. Za túto krásu si však zvykneme v obchodoch alebo u chovateľov priplatiť a tak nás nemôže zaraziť , ak ceny kolónii tohto druhu neklesajú pod 15EUR „pod pultom“ a pod 25EUR v obchodoch. Môže sa nám však stať , že ich objavíme na kuse dreva vyrojené počas jarných mesiacov apríl a máj.

Camponotus vagus


Camponotus ligniperdus / herculeanus

Kráľovná: 18-19mm
Robotnica: 7-14mm
Potrava: hmyz , redšia medovica (med:voda 1:3)

Camponotus ligniperdus je najväčším druhom mravca na Slovensku a v Čechách. Okrem morfologických malých rozdielov sa C.ligniperdus a C.herculeanus líšia aj spôsobom hniezdenia , no v chovateľstve ich radíme akoby do jednej kategórie , lebo ich chovateľské nároky sú pomerne rovnaké. Sú široko ďaleko odporúčané začínajúcim chovateľom , no vyskytujú sa tu občas aj zápory , ktoré nemusia zrovna začiatočníkom prospieť. V prvom rade by začiatočník mal siahnuť už po kolónii a teda nie samotnej kráľovnej. Samičky Camponotus ligniperdus/herculeanus nie sú vždy tak dobrými matkami ako napr. Camponotus vagus a môžu sa vyskytnúť problémy – kanibalizmus. Kolónie pre veľkosť mravca rastú pomerne pomaly , čiže ak sa začiatočník v niečom pomýli , ťažko sa straty dobiehajú. S tým môže byť spojené aj občasné odmietanie potravy , či iné nevysvetliteľné javy.
Nechcem však týmto textom odradiť , no treba počítať s tým že tieto veci sú v chove mravcov taktiež bežné i u takého druhu akým je C.ligniperda. Ak teda získame krásnu mladú kolóniu , môžme ju umiestniť do ytong/sadra , akryl a aj korkového formikária. Treba však prispôsobiť rozmery tomuto veľkému druhu. Kŕmime medovicou a hmyzom.
Ceny tohto druhu sú po dlhoročnom klesaní už relatívne prijateľné a za tohto krásneho mravca pýtajú približne 15EUR za mladú kolóniu.


Messor barbarus , structor a capitatus

Kráľovná: 14-15.5 mm
Robotnica: 5-13mm
Potrava: hmyz , semená rastlín , vlhkosť získavajú z vlhkosti

Zástupcovia rodu Messor sa tešia veľkej obľube. Sú pri správnej opatere prakticky nenáročné na chov , sú vcelku suchu odolné , obsahujú viacej kást robotníc , vedia sa pomerne úctihodne množiť a čo je pekné , živia sa semienkami rastlín – ktoré si uchovávajú v špeciálnych komorách (sýpkach) a môžu ich takto skladovať dlhý čas , čo nám dovolí ísť na dovolenku bez toho aby sme sa o Messor museli báť. Na Slovensku a v Čechách narazíme len na Messor structor , tkzv. variantu muticus, no je to pomerne vzácny druh. V Južnej Európe je Messor hojný rod. Najčastejšie sa chová Messor barbarus , lebo je pomerne nenáročné ho nachytať vo veľkých množstvách počas roja a taktiež nie je len „obyčajne čierny“ ale má na sebe prvky červenej farby , čo vyzerá zaujímavejšie. Asi najľahšie sa chovajú v akrylovom formikáriu , no chov v ytongu a v sadre tiež nie je na škodu. Treba sa však mať na pozore pre jeho hryzavé schopnosti a vhodne vyriešiť formikárium , aby sa nám nezakopali tam kde nechceme.
Kŕmime semienkami – ale pokojne aj sladkými pečivami či koláčmi , hmyzom , medovicu moc prijímať nebudú.
Ceny sa v čase sezóny môžu dostať aj pod 5EUR za samičku , no za kolóniu prídeme zvyčajne nad 12EUR.


Myrmica spec.

Kráľovná: 5-7mm
Robotnica: 3-4mm
Potrava: hmyz , hustejšia medovica (med:voda 2:3)

Druhy rodu Myrmica sú často krát obľúbeným začiatočníckym druhom. Je to druh krásny , ich hniezda obsahujú viac matiek , dokážu mať rôzne farebné variácie , sú agresívne a majú malé žihadielka. Na to aby chov mravcov Myrmica bol úspešný , treba mať vhodne spravené formikárium. Osobne neradím tento druh medzi druhy s ktorými má chovateľ začínať , pretože ak nie sú zriadené podmienky , je chov problematický a mravce ľahko hynú. Inak je to druh veľmi krásny. Druhov rodu Myrmica je dosť a každý má svoje špecifiká čo sa podmienok na chov týka. V zásade by sme mali zachovať v hniezde vlhké prostredie. V druhom rade je relatívne teplo a v tretom rade veľa veľa bielkovinovej stravy.
Volíme teda dobre vlhčené ytong alebo sadrové hniezdo , ideálne však je akrylové. Nepohrdnú ani korkom , no tam treba dať pozor na vlhčenie raz tak. V kŕmení sa vyhýbame dlhším pauzám – môže sa stať že mravce požerú svoje potomstvo.
Kolóniu môžme nájsť vo vlhkých lužných lesoch napr. pri povodí Dunaja , pod kôrou či lístím , ale aj kameňmi. Ak je možnosť , je vhodné si dopriať aspoň 2 samičky s viac robotnicami , aby bol chov ľahší.
Ak sa nám nepodarí nájsť , za podobnú kolóniu môžme zaplatiť aj 15 EUR.


Adrián Skippy Purkart

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

Comments are closed.