Formikárium z vecí čo bežne vyhadzujeme [Adrián Purkart]

Už ste niekedy rozmýšľali nad chovom malých druhov Temnothorax , alebo vás už omrzeli skúmavky s mladými kolóniami , ktoré i po vložení do krabice od Carte d´or zmrzliny nevyzerali ako to čo chcete?
Možno Vás zaujme toto riešenie.

V prvom rade si nájdeme vhodnú krabicu , či už použijeme klasiku od zmrzliny , masla , alebo iné. V tomto prípade vyhráva praktickosť ale hlavne dbáme aj na vzhľad. Bude to predsa len formikárium. Krabica by mala dobre tesniť , ideálne teda s krytom. Temnothorax, prípadne prvé robotnice mnohých mravcov sa nezastavia ani pri olejovom nátere a tak vhodne zariadené a utesnený lem krytu je nevyhnutnosťou.

Ďalej potrebujeme krabičku od tic-tac cukríkov. Nepoznám človeka, ktorý by ich nemal rád, no krabičky sa dajú dosť dobre upravovať na chovateľské účely a tak sa zameriame na to, aby sme pre toto terárium nevyhodili do koša 1 kus.

mravcia farma

Všimnite si, že stále máme veci čo by sme inak vyhodili. Teraz však dojde k zlomu a to, že potrebujeme obsah chovného zariadenia a teda to, čím vyplníme krabičku od tic-tac. Môže to byť trebárs korok, sadrový odliatok , presne vyrezaný kus ytongu.
Je vhodné vybrať vhodný materiál po technickej stránke ale aj tak , aby pasoval druhu mravca ktorý tam chceme dať. Je teda jasné že napr. spomínaným Temnothorax sa bude asi viac páčiť korok pre simuláciu vetvičky, pre rôzne Lasius použijeme radšej sadru skrz lepšie vlhčenie a podobne.
Čo sa týka vlhkosti , je vhodné zariadiť formikárium tak, aby sme uchovali chovný obsah boxu primerane vlhký. Malé hniezdo vysychá rýchlo i vtedy , keď bude celé chovné zariadenie uzavreté poklopom.
Dá sa využiť špongia ktorú dáme na začiatok alebo na spodok tic-tac. Treba počítať s tým, že ytong nebude mať dobré vlastnosti v takomto malom rozsahu vsakovať vodu zo špongie a tak do takých hniezd dávame len suchu odolnejšie druhy napr. Tetramorium. Pri sadrovom riešení sa môžme spoľahnúť na jednoduchú reguláciu vlhkosti. Takto malý kus korku sa taktiež vlhčí pomerne dobre, intenzitu vlhkosti môžme vyregulovať podla toho , či použijeme jeden kus korku alebo viac rôzne hrubých plátov položených na seba ako vrstvy.

mravcia farma

Obsah tic-tac boxu vkladáme opatrne. Plast v tomto prípade nie je veľmi odolný a ľahko sa poškriabe. Odporúčam opatrne stlačiť prstami steny tak , aby sa vrchná a spodná strana vyduli. Obmedzíme tak poškriabanie a materiál ide dostať dnu ľahšie.

Nezabudneme upraviť obsah formikária, čo predstavuje arénu – prírodu a teda výbeh pre mravce. Substrátu dávame veľmi málo , len toľko čo nám pokryje povrch krabice. Zamedzíme tak vybudovanie si hniezda niekde, kde zrovna nechceme. Hlavne malé druhy sa radi vedia schovať v rôznych kútoch.
Celé zariadenie je ľahko upraviteľné pre rôzne druhy mravcov. Je fajn, že pri sťahovaní kolónie, pre ktoré už je toto formikárium malé, stačí len zobrať krabičku a položiť ju ku vchodu nového formikária.

mravcia farma

mravcia farma

Adrián Purkart
Zdroj: antmania.pl [Radosław Krawczuk]

This entry was posted in Formikaristika. Bookmark the permalink.

Comments are closed.